Hikmet Metin

Hikmet Metin

 

 

Hikmet METİN

  1. Sınıf Emniyet Müdürü

Polis Başmüfettişi

(1946-2004)       

 

 

03-10 Nisan tarihleri arası Polis Haftası olarak kutlanmakta. Polis hemşehrilerimizin gününü kutlarız. Polis Haftası nedeniyle köyümüzde ilk 1. Sınıf emniyet müdürlüğü  görevine gelen, Hikmet Metin’i size tanıtmaya çalışacağım. Köyümüzün yetiştirdiği ve genç yaşta kaybettiğimiz  Hikmet Metin İsahocalı aşığı biriydi. O zaman kasaba olan köyümüzün büyümesi ve gelişmesi için çaba gösteren, belediye başkanlarına destek olan birisiydi. Hemşehri canlısı, mensubu olduğu polis teşkilatında  hemşehrilerinin daima yanında olduğunu gösteren ve destekleyen biriydi,rahmetle anıyorum, ruhu şad olsun. 
Cevat Koçak

Hikmet METİN, 1946 yılında Ziraat Yüksek Mühendisi H. Mehmet – Asiye METİN’in çocukları ve Prof. Dr. Ahmet METİN ile Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe DEMİRTAŞ’ın abileri olarak İsahocalı Kasabası’nda dünyaya gelmiştir. Annesini doğumundan kısa süre sonra kaybetmesi neticesinde amcası H. İbrahim ve H. Sultan METİN tarafından manevi evlatları olarak alınarak, büyük özveri ile büyütülmüştür.

Hikmet METİN, ilk-orta öğrenimi ile lise eğitimini Atatürk Lisesi’nde Ankara’da tamamlanmıştır. Üniversiteyi, Konya Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü’nde bitirmiştir. Memuriyet hayatı 1970 yılına kadar Toprak Su İşleri Müdürlüğünde memur olarak devam etmiştir.r. Askerliğini 1970-1971 yıllarında Erzurum’da yapmıştır.

Hikmet METİN 1969 yılında Fatma METİN ile evlenmiş olup, evliliğinden;

  • Abdullah METİN (Selamoğlu Nakliyat Gümrüklü Depo Sorumlusu),
  • İbrahim METİN (Makine Yüksek Mühendisi, TCDD bünyesinde Fabrika Müdür Yardımcısı),
  • Mehmet Emin METİN (Makine Yüksek Mühendisi, TCDD bünyesinde Fabrika Grup Müdürü),
  • Sultan METİN (Ziraat Yüksek Mühendisi, MSB bünyesinde Uzman),
  • Ali METİN (Elektronik-Bilgisayar Öğretmeni, MEB bünyesinde Öğretmen) olmak üzere beş çocuk sahibi olmuştur.

Hikmet METİN Polis Teşkilatına 1972 yılında Ankara başlamış olup, Nallıhan ilçesinde devam etmiştir. 1975 yılından itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığında polis memuru, komiser yardımcısı, komiser olarak görev yapmıştır. Şark görevini 1985-1989 yılları arasında Malatya Emniyet Müdürlüğünde başkomiser ve emniyet amiri olarak tamamlamıştır. 1989-1992 yılların da Emniyet Amiri ve Emniyet Müdürü unvanını ile Kayseri Emniyet Müdürlüğü bünyesinde şube müdürü ve Melikgazi İlçesinin ilk İlçe Emniyet Müdürü görevlerini yapmıştır. 1992 yılı şubat ayında ara kararname ile 4. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı bünyesinde polis memuru olarak başlamış olduğu şubenin Müdürü olarak atanmıştır. 1992-1999 yılları arasında Personel Dairesinde Şube Müdürü ve Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1999-2000 yıllılarında Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliğinde Mevzuat Hukuk Müşaviri olarak görev yapmıştır. 2000 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu Kararı ile 1. Sınıf Emniyet Müdürü olarak APK Daire Başkanlığında emrine, 2003 yılında da Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığına Polis Baş Müfettişi olarak atanmış ve 2004 yılındaki vefatına kadar Polis Başmüfettişi unvanıyla Teftiş Kurulu Başkanlığında görev yapmıştır.

“ Hikmet METİN Kırşehir İlinin ve Kasabamızdan yetişen ilk 1. Sınıf Emniyet Müdürü ve Polis Başmüfettişlerindendir. Memleket ve insan canlısı olan, mütevazı kişiliği, insanlara yardım etmeyi seven, Emniyet Teşkilatı Personel Daire Başkanlığında görev yapması dolayısıyla birçok insanımızı polislik mesleğine kazandırılmasına vesile olan, ekmek kapısı açan, sorunlarının çözümünde ilk arananlardan birisi olması ile tanınırdı. “

Bayram8Bayram9Bayram10Kahve1x

KahvexHikmet Metin1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *